Τρίτη 30 Απριλίου 2013

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δρομέων Πιερίας “ΖΕΥΣ”

Με επίκεντρο τον 8ο Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης “Μεγας Αλέξανδρος” και με αποστολές σε σημαντικές εγχώριες και διεθνείς διοργανώσεις ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα συμμετοχών μελών του Αθλητικού Πολιτιστικού Συλλόγου Δρομέων Πιερίας “ΖΕΥΣ” κατά το μήνα Απρίλιο.
Πολυπληθής συμμετοχή στον 8ο Μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος”
Πανάξια εκπροσωπήθηκε ο “ΖΕΥΣ” από πολυμελή αποστολή τόσο στον Μαραθώνιο, όσο και στους παράλληλους αγώνες 5 και 10 χιλιομέτρων στον 8ο Μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος”. Παρά την επικράτηση υψηλών θερμοκρασιών και έντονης υγρασίας, τα μέλη του συλλόγου τερμάτισαν όλα με επιτυχία.

24) Αβραμίδης Παύλος 4.59.25 στην 878η θέση

H Sedlackova Helena με καταγωγή από Τσεχία ήταν η μοναδική γυναίκα - εκπρόσωπος του συλλόγου στον Μαραθώνιο η οποία και τερμάτισε σε 4.36.31.

Στον δρόμο 10 χιλιομέτρων ο “ΖΕΥΣ” εκπροσωπήθηκε από 26 αθλητές.
18) Σιδηρόπουλος Ιωάννης 1.20.49 στην 1529η θέση
19) Πουρσανίδης Δημήτρης 1.24.42 στην 1534η θέση.

Στις γυναίκες τερμάτισαν τα εξής μέλη:

1) Αγαθαγγελίδου Αγγελική 58.25 στην 113η θέση
2) Δοτσίου Αρετή 59.52 στην στην 106η θέση
3) Διαμαντοπούλου Δέσποινα 1.06.07 στην 208 θέση
4) Κουνατίδου Ησαια 1.14.08 στην 338η θέση
5) Παπαδημητρίου Γεωργία 1.14.09 337η θέση
6) Τζητηρίδου Ειρήνη και Τονγιαλίδου Ελένη είχαν κοινό τερματισμό σε 1.14.25 στην 340η θέση και 341η θέση αντίστοιχα.

5) Στεφανίδου Ελένη 43.50
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Σιαμήτρας Κώστας, Τσαρούχας Φώτης, Μπαντής Νίκος και Sedlackova Helena έτρεξαν στην μνήμη του στενού τους φίλου Καραλιά Ευάγγελου, ο οποίος καταγόταν από την Λεπτοκαρυά και απεβίωσε στις ΗΠΑ χτυπημένος από την επάρατο νόσο.

ΝΑΥΠΛΙΟ
    Τη δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη (πρώτος στην κατηγορία του) στο επίπονο αγώνισμα του Τριάθλου (Three Level Power) κατέλαβε στο Ναύπλιο ο Ιορδάνης Παπαδόπουλος με χρόνο 04:34'58". 22ος (4ος στην κατηγορία του), ο Παναγιώτης Σουραβλιάς( μέλος από την Άρτα), σε 5:21:53.

Στο Sfendamia Mountain Festival 5 μέλη έτρεξαν τον απαιτητικό αγώνα. Ειδικότερα:

1Καραγιάννης Ευθύμιος 2.05.42 στην 21η θέση
    2) Σβάρνας Γιάννης 2.32.19 στην 57η θέση της γενικής κατάταξης και 4ος στην κατηγορία του 50+
    3) Γκιάτας Αριστείδης 2.47.49 στην 86 θέση
    4) Παπαδημητρίου Θωμάς 2.50.02 στην 91η θέση
    Η Ράνια Σαμαλή- Σαλαμάντη ήταν η μοναδική γυναίκα που έτρεξε στον αγώνα και τερμάτισε σε 3.20.50 στην 155η θέση.
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Στις 14 Απριλίου 2013 και ανάμεσα σε 7550 γυναίκες η Εύα Χαλκιά εκπροσώπησε τον “ΖΕΥΣ”, στον Ημιμαραθώνιο More Magazine/Fitness Magazine Women's at the Central Park of NY και πλασαρίστηκε στην 3216η θέση της γενικής κατάταξης και στην 460η θέση στην κατηγορία της, σε 2.10.11.
Στη Γαλλία, στον Μαραθώνιο στο Παρίσι συμμετοχή με επιτυχή τερματισμό είχε το μέλος του συλλόγου Ευθύμης Καραγιάννης με χρόνο 2:53:00.
Στην Τσεχία, στον Ημιμαραθώνιο Πράγας 2013 επιτυχή τερματισμό είχε η Sedlackova Helena.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
    Στην Γερμανία και στον αγώνα 8 χιλιομέτρων Schordorf Bewest 2013, ο Παύλος Αβραμίδης κατέκτησε την 25η θέση στην γενική ανάμεσα σε 110 συμμετέχοντες με χρόνο 0.36.48.

Μια εβδομάδα αργότερα στον Μαραθώνιο Ντύσσελντορφ 4 μέλη του “ΖΕΥΣ”τερμάτισαν με επιτυχία στον συγκεκριμένο αγώνα. Πρόκειται για τους: Χαράλαμπο Ιωαννίδη, Μιχάλη Γεωργιάδη, Νικηφόρο Γκόλτσιο, Γεωργία Παπαδημητρίου. Για τη θερμή υποδοχή που επιφύλαξε στην αποστολή, τα μέλη του συλλόγου εκφράζουν και δημόσια τις θερμότερες ευχαριστίες τους στον καταγόμενο από την Κατερίνη συμπατριώτη μας Λεωνίδα Κοτσαμεκτάρογλου.