Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΑΟ Νέας Βύσσας 3-1

Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-1 σετ της Νέας Βύσσας, στο Β' Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β' ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Τα κορίτσια του Αστέριου Τσιουπλή, ξεπέρασαν το μουδιασμένο ξεκίνημα και τις δύο σηματικές απουσίες (Πεπόνη και Κυπαρίσση είναι τραυματίες) και πήραν τους τρεις πόντους απέναντι στον -μέχρι την έναρξη αυτής της αγωνιστικής- πρωτόρου του ομίλου, αποδεικνύοντας το μέταλλό τους και ότι παρά το νεαρό της ηλικίας τους, αποτελούν μία υπολογίσιμη δύναμη στην κατηγορία.

Δυνατά μπήκε στο πρώτο σετο Αρχέλαος και πρηγήθηκε με 8-4, αλλά η Βύσσα αντέδρασε και πήρε επτά σνυχομένους πόντους και βρέθηκε να προηγείται με τρεις (8-11). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενες διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 16-25.

Αμφίρροπο ήταν σε όλη τη διάρκειά του το δεύτερο σετ, με καμία ομάδα να μη μπορεί να πάρει πλεονέκτημα μεγαλύτερο των δύο πόντων, με τον Αρχέλαο να κερδίζει στο φίνις το σετ μετατρέποντας το 22-22 σε 25-22.

Το επάνω χέρι, στη μεγαλύτερη διάρκεια, είχε στο τρίτο σετ η ομάδα της Κατερίνης, η οποία πήρε προβάδισμα τεσσα΄των πόντνω (10-6), με τη Νέα Βύσσα να μειώνει σε 18-16, αλλά τον Αρχέλαο να απαντά εμφατικά και να κατακτά το σετ με 25-17.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, όλα έδειχναν ιδανικά για τη γηπεδούχο ομάδα, καθώς προηγήθηκε με 11-4 και όλα έδειχναν ότι το μομέντουμ είναι με το μέρος της και θα τελειώσει εύκολα το σετ και τον αγώνα. Η φιλοξενούμενη, με υπομονή στο παιχνίδι της, ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 17-16, βάζοντας φωτιά στο σετ. Ο Αρχέλαος προσπέρασε με 19-16, η Νέα Βύσσα ισοφάρισε σε 22-22, αλλά και πάλι τα κορίτσια του Αστέριου Τσιουπλή, έβγαλαν χαρακτήρα έμπειρης ομάδας και επικράτησαν με 25-23.

Τα σετ: 16-25, 25-22, 25-17, 25-23, σε 93'.