Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017

ΑΕ Πυλαίας - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 65-57

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 65-57 από την Πυλαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πυλαίας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κρατά το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα -έφτασε μέχρι και τους έντεκα πόντους, αλλά η απρόσμενη απώλεια της Ζουγκουρίδου, που αποχώρησε τραυματίας τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, μείωσε τις "έμπειρες" λύσεις της Τασούλας Τσιρογιάννη, τα κορίτσια της οποίας λύγισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και γνώρισαν την ήττα με 65-57.
Διαιτητές: Παπαθωμά - Λελούδα
Δεκάλεπτα: 19-17, 30-37, 44-48
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Μητράγκα, Ζωγράφου 8, Πετρίδου 20 (6), Γρηγοριάδου, Κόκκινου 15, Ζηβώνη 3, Καρατζά 2, Γαλητσιάνου 6 (1), Βατσιτσίδου 11 (2), Πλούμπη.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 9 (1), Φλώρου 22, Γκοτζαμάνη, Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου 6, Διονυσίδου Κωνσταντινίδου, Ακριτίδου, Κωτούλα 20 (2), Δημητριάδου.