Δευτέρα 6 Μαρτίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΟ Πολύγυρου 78-74

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 78-74 του Πολύγυρου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του 2ου όμιλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.
Σε έναν καθοριστικό αγώνα και για τις δύο ομάδες, όπου κυριάρχησε το πάθος, η δύναμη, αλλά και το άγχος για την τελική επικράτηση, ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε τη νίκη που τον κρατά, για τα καλά, ζωντανό στο παιχνίδι της παραμονής, χάρη στη δύναμη ψυχής που έβγαλαν οι παίκτες του, οι οποίοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -13, που βρέθηκαν στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και με τον Αντώνη Γκοντόπουλο να αγωνίζεται με αυταπάρνηση για 19’, όντας τραυματίας και κορυφαίο τον Γιάννη Καραγκιολίδη.
Από το πρώτο δεκάλεπτο, το άγχος και η πίεση του αποτελέσματος ήταν εμφανής και στις δύο ομάδες, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ξεκινά καλύτερα το παιχνίδι και να είναι μπροστά από το ξεκίνημα του αγώνα. 3’ 36” πριν το τέλος της περιόδου, η ομάδα της Κατερίνης πήρε μία διαφορά πέντε πόντων (12-7), με τον Πολύγυρο να μειώνει στην εκπνοή στο καλάθι (18-16).
Πόντο πόντο κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Πολύγυρο να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους στο τελευταίο δίλεπτο και να προηγείται με τη λήξη του ημιχρόνου με 36-41.
Τα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ήταν συνέχεια του τελευταίου δίλεπτου της τρίτης περιόδου. Ο Πιερικός Αρχέλαος συνέχισε να μη μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι, με τον Πολύγυρο να ξεφεύγει με 36-49, φτάνοντας το σερί του στο 0-16 7’ 00” πριν το τέλος της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο όμως, μίλησε το πάθος και το ένστικτο επιβίωσης των γηπεδούχων, βγήκε η αντίδραση και ξεκίνησε η αντεπίθεση για την ανατροπή. Η ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου μείωσε τη διαφορά, 20” πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο προσπέρασε με 55-54 και με τη λήξη του προηγήθηκε με 57-54.
Η τελευταία περιόδος ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. 5’ 34” πριν τη λήξη ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε προβάδισμα επτά πόντων (69-62) και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι και 1’ 31” το τέλος, όταν και ο Πολύγυρος ισοφάρισε σε 74-74. 31,9” πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Τσιρογιάννης έδωσε την ασίστ στον Τοπούζη για το 76-74 και με τους Γκογκίδη και Γκοντόπουλο να ευστοχούν σε μία βολή ο καθένας γράφτηκε το τελικό 78-74.
Διαιτητές: Γερακίνης - Φακίτσας
Δεκάλεπτα: 18-16, 36-41, 57-54, 78-74.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 1, Καλτσουνάς 3 (1), Γκογκίδης 16 (3), Καραγκιολίδης 20 (2), Χανέλλι, Τοπούζης 10, Κωνσταντινίδης 12, Τσιρογιάννης 12, Τζιοβάρας, Παπαμιχαήλ 4.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 12 (1), Πετρίδης 4, Παπασαραφιανός 3 (1), Βούλγαρης 5 (1), Χρηστίδης 3, Νησιώτης 29 (1), Μούκαρης 11 (2), Ακριτίδης, Μίκιτς 7 (1).