Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 61-40

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 61-40 από την Ολύμπια Λάρισας, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν αγώνα όπου η ομάδα παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα, όντας μουδιασμένη και άστοχη στα πρώτα μισά των δύο ημιχρόνων, αλλά εξαιρετική και αξιόμαχη στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος κρατά πέραν της εμφάνισης της δεύτερης περιόδου, την εμφάνιση των Κορασίδων αθλητριών του, οι οποίες πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής και άφησαν μία πολύ ελπιδοφόρα εικόνα για το μέλλον.
Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η Ολύμπια Λάρισας και κατάφερε να προηγηθεί με 10-0 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Στην συνέχεια ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε το παιχνίδι και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-11 υπέρ της γηπεδούχου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος με την άμυνά του υποχρέωσε σε πολλά άστοχα σουτ την Ολύμπια Λάρισα και χάρη στον έλεγχο των ριμπάουντ κατάφερε να βρει κάποια εύκολα καλάθια, να πάρει την ψυχολογία με το μέρος της και να μειώσει τη διαφορά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στους δύο πόντους.
Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ανάλογη εικόνα με αυτήν του πρώτου. Ο Πιερικός Αρχέλαος δε βρήκε λύσεις στην επίθεση, η Ολύμπια Λάρισας εκτόξευσε τη διαφορά στους δεκαοκτώ πόντους και προηγήθηκε με 50-32 στην ολοκλήρωσή του.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης ισορρόπησε μεν τον αγώνα, δεν κατάφερε δε να κάνει και δεύτερη ανατροπή –ανάλογη με αυτή της δεύτερης περιόδου- και το τελικό σκορ βρήκε νικήτρια την Ολύμπια Λάρισας με 61-40.
Διαιτητές: Μπάρδας – Τσάλας.
Δεκάλεπτα: 22-11, 27-25, 50-32, 61-40.
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λόφτι): Μιχαηλίδου, Δοψαλάκη 4, Σολωμού 9 (2), Σουλιώτη 4, Ντριστέλλα 4, Μπαζούκη, Λιάσκου 8 (2), Σκαρλή, Μαγδαλιανίδου 2, Κουτσουνούρη 12, Μπενέκη 18 (2), Κατρή.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 5, Καραλή 1, Αμβρακίδου 2, Ζουγκουρίδου 6, Φλώρου 17, Γκοτζαμάνη 4, Λεκάι, Μπαγκλαρίδου, Μουστακίδου 2, Δημητριάδου 3, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη.