Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΚΣ Αετοί Βέροιας 50-68

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 50-68 από τους Αετούς Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Σε έναν αγώνα στον οποίο ο γηπεδούχος αναγκάστηκε να αλλάξει και να φορέσει τις μαύρες εμφανίσεις, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν έρθει μόνο με λευκές, ο Πιερικός Αρχέλαος έβαλε δύσκολα στους ανώτερους Αετούς Βέροιας για είκοσι λεπτά, ωστόσο στην συνέχεια της αναμέτρησης η εμπειρία των παικτών του Ντάνη Τυριακίδη έκανε τη διαφορά, με τους Αετούς Βέροιας να παίρνουν δίκαια τη νίκη.
Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να κερδίζουν τις μάχες στο παρκέ και τους Αετούς Βέροιας να προηγούνται με βραχεία κεφαλή στην ολοκλήρωσή του (10-11).

Αμφίρροπη ήταν η εικόνα και του πρώτου μισού του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι οι δύο ομάδες σημείωσαν όσους πόντους πέτυχαν σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου (21-21). Οι πέντε αναπάντητοι πόντοι που σημείωσαν οι παίκτες του Ντάνη Κυριακίδη στο επόμενο λεπτό έδωσαν στη φιλοξενούμενη ομάδα προβάδισμα πέντε πόντων (21-26) και χάρη σε αυτό να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 28-34.
Στα πρώτα τριάμισι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Βέροιας έτρεξε ένα σερί εννέα πόντων και προηγήθηκε με 28-43. Η διαφορά έφτασε στους δεκαεννέα πόντους (30-49) 2’ 50” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου να αντιδρούν και να μειώνουν στους εννέα (42-51) και οι δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με το σκορ στο 42-53.
Εκεί ο Πιερικός Αρχέλαος παρά το γεγονός ότι έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δε μπόρεσε να την εξαργυρώσει επιθετικά με συνέπεια η διαφορά να παραμείνει σε σταθερά επίπεδα μέχρι τα τελευταία δύο λεπτά, όταν οι Αετοί Βέροιας τη διεύρυναν φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 50-68.
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. - Χατζημπαλίδης.
Δεκάλεπτα: 10-11, 28-34, 42-53, 50-68.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Μπόζογλου 20 (2), Ταβαντζής 6, Τζιοβάρας, Ρέντζος, Ζησόπουλος 7 (2), Χατζηαγοράκης, Φανούλης, Καλλιφατίδης 10 (2), Χασιακής 2, Λαγαμτζής, Κουπάντσης, Καρυπίδης 5.
ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 3, Χρήστου, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 19 (4), Γκεκόπουλος 10, Πάππου 2, Χρυσάφης 4, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Χατζηχαρίσης 11 (1), Ιατρού, Ιωσηφίδης 19 (5).