Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2019

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 55-59

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 55-59 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να υπερτερεί στα σημεία και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 10-14.Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το Πιερικό Αρχέλαο να διευρύνει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 27-37 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό από παραγωγικής πλευράς με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά δεκατρείς πόντους και τον Αετό Κιλκίς να μειώνει σε 36-41.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε το μικρό του προβάδισμα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-59.
Ο Πιερικός Αρχέλαος ευχαριστεί θερμά τον Αετό Κιλκίς για την υποδειγματική φιλοξενία και συγχαίρει τους διαιτητές της αναμέτρησης για την άριστη διαιτησία τους.
Διαιτητές: Καραμανλής – Χατζηκώστας.
Δεκάλεπτα: 10-14, 27-37, 36-41, 55-59.
ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κιουσές 9 (1), Νταμοτσίδης, Γκιζέλης 5, Φιλιππίδης 2, Βαϊτσούδης 12. Ιατρού 2, Κόγιας 3, Βακουφτσής 19, Μαργαριτίδης, Παπαγεωργίου, Αμοιρίδης 3.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Σκρέτας 6 (2), Χατζηαγοράκης 7 (1), Τζιοβάρας 16 (1), Λαγαμτζής, Φανούλης 3 (1), Ζησόπουλος 14 (3), Σφήκας, Καλλιφατίδης 8, Ζαρκανέλλας 2, Κουπάντσης 3 (1).