Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2019

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 54-50

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 54-50 στην παράταση του Άρη Θεσσαλονίκης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, καθώς προηγήθηκαν με 8-0 και το διατήρησαν, καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τον φιλοξενούμενο να ισορροπεί το παιχνίδι, αλλά τον Πιερικό να ελέγχει το σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από ένα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης κατάφερε στο τέταρτο να ψαλιδίσει τη διαφορά και να οδηγήσει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.
Εκεί, η ομάδα της Κατερίνης παρουσιάστηκε σοβαρή και αποφασισμένη για την κατάκτηση της πολύτιμης αυτής νίκης κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 54-50.
Διαιτητές: Γιατρόπουλος – Μπούγλος.
Δεκάλεπτα: 17-11, 28-18, 35-30, 44-44 (κ.α.), 54-50.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τελίδου 21 (1), Χρυσοστομίδου 2, Ζουγκουρίδου 4, Ντριστέλα 11, Κιολέογλου, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 3 (1), Γκρίτζαλη 2, Μάντη 3 (1).
ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Συρόπουλος): Γκρίτζαλη 2, Γράψα 17 (1), Λάλου 10, Τζιαμπάζη 3 (1), Παπαιωάννου, Βεντουρά 6, Σακουλάκη, Βατσιτσίδου 12, Ευσταθίου.