Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019

Παναθλητικός ΑΕ Συκεών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 78-47

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 78-47 από τον Παναθλητικό Συκεών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Επταπυργίου, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας και αήττητο Παναθλητικό Συκέων ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος επέβαλε το ρυθμό του από την έναρξη της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 28-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ισορρόπησαν το παιχνίδι με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 39-19.
Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει την εις βάρος του διαφορά και τον Παναθλητικό Συκεών να προηγείται με 55-39.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός Συκεών μετέτρεψε τον αγώνα σε τυπική διαδικασία και πήρε τη δέκατη πέμπτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες με το τελικό 78-47.
Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου.
Δεκάλεπτα: 28-10, 39-19, 55-39, 78-47.
Παναθλητικός ΑΕ Συκεών (Διαβολεμένου): Χαιριστανίδου 15, Αντωνιάδου 13 (3), Κιλαζίδου 10, Γιαννοπούλου, Γράψα 5 (1), Μυγδαλιά 7, Αθανασιάδου 4, Βουζούκου 1, Θωμά 10 (3), Βαντσιούρη 13 (2).
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 3, Τελίδου 11, Κιολέογλου, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 8, Μπουμπουλέντρα 5, Καρατάσιου 6, Καρανικόλα, Παντζιάλα 5, Γκρίτζαλη 5, Μάντη.