Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019

ΓΑΣ Σβορώνου-Θερμαϊκός Κορινού 1-2

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

Πρόκριση «δια πυρός και σιδήρου» πήρε ο Θερμαϊκός Κορινού στον Σβορώνο (2-1), στην πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας, σε μια viral αναμέτρηση ανατροπών, επίμαχων φάσεων και διαμαρτυριών των γηπεδούχων, που έγιναν talk of the town, πριν ακόμη κυκλοφορήσει το video, με το συνοδευτικό αποκλειστικό... VAR να θέτει ευτυχώς «τον δάχτυλον επί τον τύπον των ήλων».
Κομβικό σημείο του παιχνιδιού στάθηκε το γκολ του Παρτάλη των φιλοξενούμενων, του Γιάννη Βαρβούτη -στα μισά της επανάληψης-, ο καταλογισμός του οποίου ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους, για την εγκυρότητά του, οι οποίοι αγωνίζονταν και με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Ασλανίδη με κόκκινη κάρτα.
Οι γηπεδούχοι πάντως, του Γιώργου Μπεκιάρη, κατάφεραν, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, να ισοφαρίσουν με γκολ του Δελαβερίδη, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και να κρατήσουν, με «νύχια και με δόντια», το δικαίωμα στην πρόκριση, μέσω της διαδικασίας της παράτασης, μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν ο Νταντίνης, πήρε το... rebound από την εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη και την απόκρουση του Κουτλουμπάση και σφράγισε τη νίκη-πρόκριση του Κορινού.
Highlights:
όλες οι επίμαχες φάσεις -με προεξάρχουσα την αντίστοιχη του πρώτου γκολ του Θερμαϊκού Κορινού, που πυροδότησε «καλοκαιρινό μπουρίνι» στο γήπεδο και στην εξέδρα- και με zoom stop καρέ, που αν μη τι άλλο συμβάλλουν καθοριστικά στον περιορισμό της καχυποψίας και της αμφισβήτησης εκ των υστέρων κι αποτελούν «ευαγγέλιο κατήχησης» όλων των εμπλεκομένων, (αυτό μας μεταφέρετε δια ζώσης παντού, με κάθε ευκαιρία και σας ευχαριστούμε θερμά!)
o επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων, με κύριο μέσο τις στημένες εκτελέσεις, η ανωτερότητα και η υπεροπλία εντός του αγωνιστικού χώρου της ομάδας του Κορινού και η σύνθεση του ποιοτικού roster, που αφήνει περιθώρια και δημιουργεί προσδοκίες για υψηλές βλέψεις τη φετινή χρονιά -χρειάζεται να επιβεβαιωθούν στο χορτάρι σε κάθε περίπτωση-,
οι πιστοί φίλαθλοι του ΓΑΣ Σβορώνου στις κερκίδες του γηπέδου, που έφτασαν στο σημείο να «διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους», με τις διαιτητικές αποφάσεις, σύμφωνα πάντα με την οπτική και τις ποδοσφαιρικές εκτιμήσεις τους,
η αποβολή του αρχηγού Βούλγαρη, του Σβορώνου, μετά το τέλος του παιχνιδιού,
η ποδοσφαιρική ευφυία, «πονηριά» κι εκρηκτικότητα του Κ. Καραμανώλα, που «κέρδισε», εκτός ων άλλων, την μπάλα και την αποβολή του αντίπαλου αμυντικού του Σβορώνου,
το δοκάρι του Πανανού, του Σβορώνου, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο πριν την επίτευξη της ισοφάρισης,
οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Σβορώνου, Κουτλουμπάση, για ένα ακόμη παιχνίδι,
οι αναπάντεχες όμορφες κουβέντες με «πρώην» ανθρώπους τους ποδοσφαίρου, για τον ΓΑΣ Σβορώνου της πάλαι ποτέ Δ’ εθνικής, με αντιπάλους την Καστοριά, τον Εδεσσαϊκό και τη Λαμία, παρακαλώ, σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο, (μπορείτε να οπτικοποιήσετε την εικόνα;), μια στιγμή που ευελπιστούμε να επαναληφθεί στο εγγύς μέλλον, με τη νεότερη γενιά του ΓΑΣ και καταδεικνύει περίτρανα την ιστορικότητα του συλλόγου,
οι στιχομυθίες των ποδοσφαιριστών, οι διαιτητικές νουθεσίες στους πάγκους, οι ατάκες των φιλάθλων, οι αψιμαχίες και οι προστριβές, η σύντομη διακοπή της αναμέτρησης,
η είσοδος των αποδυτηρίων του γηπέδου, στην οποία «πρωταγωνιστεί» ο «Ευρωπαίος», Κυριάκος Παπαδόπουλος, με εντυπωσιακή ξύλινη τροπαιοθήκη, που θα ζήλευαν ομάδες ανώτερων κατηγοριών, με σημαντικό αριθμό τροπαίων στη συλλογή,
Man of the match: Κ. Καραμανώλας και ο... αειθαλής Αποστολίδης, δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης
Yellow card: στον αυγουστιάτικο ήλιο του Σεπτέμβρη, που είναι ευπρόσδεκτος, στο βαθμό που δε δυσκολεύει τις προσπάθειες όλων... (μην είμαστε και πλεονέκτες από την άλλη...)