Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2019

Πιερικός-ΑΟ Σελλάνων 2-0

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

«Σελώνει» το πρωτάθλημα ο Πιερικός, μετά την εμφατική του νίκη (2-0) επί του ΑΟ Σελλάνων στην Κατερίνη, στη νέα αποκλειστικότητα από τη 10η αγωνιστική του 3oυ ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας, σ’ ένα παιχνίδι που λίγο έλειψε ν’ αποτρέψει ο... «Γηρυόνης» και τα ακραία καιρικά του φαινόμενα.
Οι γηπεδούχοι, του Σάκη Παπαβασιλείου, που παραμένουν αήττητοι για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, ξεκίνησαν πιο αποφασιστικά και δημιούργησαν προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός γκολ, την ίδια στιγμή που οι αντίπαλοί τους, έδειξαν από την αρχή, με τη σειρά τους, επιθετικές διαθέσεις. Ο Πιερικός άνοιξε στο σκορ, μετά από μία περιπετειώδη φάση, με το δοκάρι του Μπενίσκου και την τύχη να ευνοεί τον Σαχινίδη, που πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του, πριν συμπληρωθεί το 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι, με το δοκάρι να σταματά την κεφαλιά του Γαρυφαλλόπουλου, λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπενίσκο, δέκα λεπτά μετά, που εκμεταλλεύτηκε αμυντικό ολίσθημα των Σελλάνων και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του. Οι σποραδικές προσπάθειες, κυρίως του Πιερικού, συνεχίστηκαν στο υπόλοιπο του παιχνιδιού (δοκάρι με τον Δεμηρτζόγλου), χωρίς ν’ αλλάξει το αποτέλεσμα, γεγονός που τον βρίσκει, πλέον, στην κορυφή, σε απόσταση έξι βαθμών από τον δεύτερο Ηρακλή Λάρισας. Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκαν από τον Πιερικό ο Τουλίκας και από τα Σέλλανα ο Αρχοντής.
Highlights: οι φίλαθλοι του Πιερικού στις κερκίδες του γηπέδου, μπορεί ν’ αψήφησαν τις καιρικές συνθήκες στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αριθμητικά, όμως, δε συνιστούν συνολικά επιτυχία (στα εντός έδρας παιχνίδια τουλάχιστον), όχι μόνο για την ιστορία του Πιερικού αλλά και για τη φετινή, σχεδόν (ελέω Καρίτσας) αήττητη χρονιά, που δείχνει να οδηγεί στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και στα μπαράζ για την άνοδο στην επόμενη κατηγορία,
η παρουσία των φιλάθλων από το Προάστιο της Καρδίτσας, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην Κατερίνη,
η viral λεκτική... προσγείωση ποδοσφαιριστή των Σελλάνων, «αδερφέ, τι να κάνω; να προσγειωθώ...», μετά την «παρακλητική» προσφώνηση της κερκίδας «ρε, πέντε...», με αφορμή ένα μαρκάρισμά του σε ποδοσφαιριστή του Πιερικού («συγγνώμη, bro...»,
οι διαμαρτυρίες των φιλάθλων των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη μερίδα του λέοντος, οι... διαιτητικές επιπλήξεις στους προπονητές και τους πάγκους, τα συνθήματα... στη βροχή των οπαδών του Πιερικού,
οι επίμαχες φάσεις, (με τον Πιερικό σε μία απ’ αυτές να ζητά πέναλτι και τον διαιτητή να κιτρινίζει τον Παπαδόπουλο για «θέατρο», «στο είπα ήδη...»), οι στιχομυθίες των ποδοσφαιριστών με τον διαιτητή,
η αξιοσημείωτη πιεστική αμυντική λειτουργία του Πιερικού, αρχής γενομένης ψηλά από τους επιθετικούς της ομάδας, από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα,
Μan of the match: Μπενίσκος (1 γκολ), Σαχινίδης (1 γκολ) και Μακρής ξεχώρισαν από τους νικητές, με το σύνολο των ποδοσφαιριστών, πάντως, να έχουν υψηλή απόδοση,
Υellow card: στον... «Γηρυόνη», που μπορεί να ηττήθηκε από τον Ηρακλή στη μυθολογία, αλλά ο ίδιος... επέστρεψε δριμύτερος για την εκδίκησή του, με ακραία καιρικά φαινόμενα, που εντάθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθιστώντας δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών και της διαιτητικής τριπλέτας
Υ.γ. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, για να τιμηθεί η μνήμη του εκλιπόντος Γιάννη Τσουκαλά, πρώην προέδρου του «ΣΦΚ Πιερικός» και «παντοτινού εκφραστή του Πιερικού με οποιαδήποτε ιδιότητα κι αν είχε...»