Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019

Δίας Δίου-Α.Σ. Μετέωρα 2-0 Βράχος... Μετεώρων ο Δίας!

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

Βράχος... Μετεώρων αποδείχθηκε ο Δίας (Δίου), επικρατώντας της ομάδας της Καλαμπάκας με 2-0, για τη 12η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας, σε μια μάχη... χαρακωμάτων παραμονής, με γκολ, διαδοχικές φάσεις, δοκάρια, επίμαχες φάσεις και δυνατές μονομαχίες, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων από την αρχή μέχρι το τέλος.
Οι γηπεδούχοι, του Παναγιώτη Παρασίδη, μετά από την απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τον Αλμυρό Βόλου, δεν είχαν περιθώρια για νέο αρνητικό αποτέλεσμα και εμφανίστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι σε όλες τις γραμμές, επιδιώκοντας από το ξεκίνημα ένα γκολ, που ήρθε τελικά στο μισάωρο από τον προωθημένο Τοπαλίδη. Ο ποδοσφαιριστής του Δία εκμεταλλεύτηκε ασθενή αμυντική απόκρουση και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, που το διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, oι φιλοξενούμενοι, του Νίκου Μανούρα, μετά το αριθμητικό μειονέκτημα, στα μισά του παιχνιδιού, με την αποβολή του Κατσαντώνη, έχασαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, ενώ μέχρι εκείνο το σημείο, ο Δίας ήταν αυτός που είχε τη δυνατότητα να κλειδώσει το σκορ, χωρίς επιτυχία, ελέω των δοκαριών και του τερματοφύλακα των Μετεώρων. Ο Δίας τελικά ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του μόλις στην εκπνοή του παιχνιδιού, με σκόρερ και πάλι τον Τοπαλίδη, πετυχαίνοντας μια καθοριστική νίκη, που θα έχει μεγαλύτερη αξία, αν καταφέρει ν’ αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο Στεφανοβίκειο την επόμενη αγωνιστική. Τα Μετέωρα, από την άλλη πλευρά, χρειάζονται πάσει θυσία τη νίκη, με αντίπαλο την Ποταμιά, για να επανέθλουν στις επιτυχίες και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.
Ηighlights:
οι χαμένες ευκαιρίες των δύο ομάδων, με αποκορύφωμα τα τρία δοκάρια του Δία σε διάστημα λίγων λεπτών (Μανίκας, Παναγιωτίδης) και το αντίστοιχο των Μετεώρων (Πολυζόπουλος)
η... Χριστουγεννιάτικη φωτιά στο background, με φόντο τον Όλυμπο,
οι λιγοστοί φίλαθλοι στις κερκίδες, με τους αντίστοιχους των Μετεώρων να διαφωνούν έντονα μεταξύ τους για τις επιλογές των παικτών,
το viral συρτάκι που χόρεψε... αψεγάδιαστα αναπληρωματικός ποδοσφαιριστής των Μετεώρων, λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, την ώρα που η μουσική υπόκρουση έπαιζε στα ηχεία του γηπέδου,
η... επάνοδος του τερματοφύλακα των Μετεώρων, Τοπουζλή, στα πάτρια εδάφη της καταγωγής του, με ομάδα εκτός Πιερίας, οι σημαντικές αποκρούσεις του, οι αποδοκιμασίες, οι εκρήξεις ("100% ασόβαροι..."), ο διάλογος και το... fair play με τον διαιτητή,
οι επίμαχες φάσεις (οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για περίπτωση πέναλτι στον Μανίκα και οι φιλοξενούμενοι για την αποβολή του Κατσαντώνη)
το υπέροχο ανάποδο ψαλιδάκι του Ιωάννου των Μετεώρων, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου,
Man of the match: Τοπαλίδης, για την καθοριστικότητα των 2 γκολ που σημείωσε, με δεδομένο και το γεγονός ότι η θέση του δεν είναι στην επίθεση, Αν. Παναγιωτίδης, με 1 ασίστ και ένα δοκάρι (διανύει περίοδο εκπληκτικής φόρμας και η παρουσία/απόδοσή του, αποτελούν βαρόμετρο για την ομάδα) και Μανίκας (δύο δοκάρια), για τη συμμετοχικότητα και τα κρατήματα της μπάλας
Yellow card: είμαστε σίγουροι ότι το γήπεδο θα γεμίσει με τη γειτόνισσα Καρίτσα, αυτό,  όμως, δεν αξίζει συνολικά για τους ποδοσφαιριστές, τον προπονητή και τους ανθρώπους της ομάδας, που καταβάλλουν φιλότιμη και αξιέπαινη προσπάθεια για να πετύχουν τον εφικτό στόχο της παραμονής και δικαιούνται ευρύτερης και πιο θερμής στήριξης σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια, που, εκτός των άλλων, είναι συναρπαστικά...