Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020

Βατανιακός-ΑΕ Καρίτσας 0-1

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

Με… replay (1-0) σε δύο παιχνίδια, η ΑΕ Καρίτσας πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας, επικρατώντας του αξιόμαχου Βατανιακού -στη νέα αποκλειστικότητα από τη διοργάνωση του θεσμού του Κυπέλλου- κι αρχίζει να βλέπει και φέτος τον... τελικό στον ορίζοντα, μετά από δύο συνεχόμενες κατακτήσεις.
Με νέο προπονητή στον πάγκο -για πρώτο, εντός Πιερίας, παιχνίδι και δεύτερο συνολικά, μετά το νικηφόρο ντεμπούτο με τον Ατρόμητο Παλαμά-, τον Απόστολο Στύλο, που αντικατέστησε τον Μιχάλη Ζιώγα, η ομάδα της Καρίτσας, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, στα σημεία, από το ξεκίνημα του παιχνιδιού.
Ο Βατανιακός, που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας -παρά τη διαφορά κατηγορίας με τον αντίπαλό του και το μειονέκτημα της ήττας του πρώτου παιχνιδιού-, διεκδίκησε και προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα του έδινε ελπίδες για την πρόκριση. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο, χωρίς τέρματα, με λιγοστές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.
Στις αρχές της επανάληψης, η Καρίτσα εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και προηγήθηκε στο σκορ με τον Παπαγεωργίου, γκολ που δυσκόλεψε την υπόθεση πρόκριση για τους γηπεδούχους. Μέχρι το τέλος του αγώνα, πάντως, οι δύο ομάδες, με αλλαγές στη σύνθεσή τους, παρουσίασαν ένα πιο ελεύθερο αγωνιστικό πρόσωπο, χωρίς να σημειώσουν γκολ και τώρα στρέφονται στην υλοποίηση των διαφορετικών στόχων, που έχουν θέσει και εν μέρει αναδιαμορφώσει, για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος.
Ηighlights: οι επίμαχες φάσεις του παιχνιδιού, με τον Βατανιακό να ζητά πέναλτι, στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 0-0, σε μια περίπτωση με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά του, εκτός της μικρής περιοχής, ενώ μία περίπτωση offside, σε αντεπίθεση της Καρίτσας, στο δεύτερο ημίχρονο, αποτέλεσε αφορμή έντονων διαμαρτυριών για σύσσωμο το τεχνικό επιτελείο των κιτρινόμαυρων... (με τον αριθμό των μέτρων της... διαφωνίας, με διαιτητή και βοηθό, να κυμαίνεται από τρία μέχρι επτά, με ενδιάμεσο... σταθμό τα πέντε), «να ήταν μισό μέτρο εντάξει, εδώ μιλάμε για πέντε μέτρα, πάρτο πάνω σου..., πριν το έδωσες το αράουτ αντίθετα, τώρα είναι πέντε μέτρα offside»,
η επιστροφή του προπονητή των τυπικά φιλοξενούμενων, στο γήπεδο, όπου λίγους μήνες πριν, ως προπονητής του Πιερικού τότε, ηττήθηκε από τη σημερινή του ομάδα, στην πρώτη και μοναδική ήττα του Πιερικού στο πρωτάθλημα παρακαλώ, ολοκληρώνοντας τη συνεργασία μαζί της,
η κατάχρηση... ομαδικού πνεύματος των παικτών της Καρίτσας, με στόχο την επίτευξη γκολ από τον επιθετικό Αλεξίου, ιδίως όταν το παιχνίδι και η πρόκριση είχαν κριθεί,
Μan of the match: -
Υellow card: σε όσους δε βλέπουν, εκ προοιμίου, με θετικό μάτι την παρουσία αξιολογημένου διαιτητή, που αγωνίζεται στη Superleague, σε παιχνίδι ερασιτεχνικού πρωταθλήματος και κυπέλλου («είπαμε, εντάξει, διαιτητής Superleague, αλλά όχι τέτοιες μαλ@@@»), σε σημείο που τείνει, όπως έχουμε επισημάνει και σε αντίστοιχες περιπτώσεις, ν’ αποτελεί μειονέκτημα και όχι πλεονέκτημα και να οδηγεί σε μεγαλύτερη ανασφάλεια και αμφισβήτηση, ποδοσφαιριστές, προπονητές και φιλάθλους, πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος ενός αγώνα