Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

Ο Άρης 3-1 στο Αιγίνιο τη Νίκη που υποβιβάστηκε στην Α2 ανδρών

Ο Άρης νίκησε στο Αιγίνιο τη Νίκη με 3-1 σετ για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Αντίθετα η Νίκη
Αιγινίου και μαθηματικά υποβιβάζεται στην Α2 ανδρών ύστερα από δύο σεζόν επιτυχημένης παρουσίας στην Volleyleague ΟΠΑΠ.
Πρόκειται για την δεύτερη νίκη του Άρη στο ειδικό πρωτάθλημα για την παραμονή στην κατηγορία. Η πρώτη ήταν με το ίδιο σκορ στη Μίκρα. Ο Άρης έχει ακόμα δοκιμασίες με την Παναχαϊκή εκτός έδρας αλλά και τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα.
Με τον πρώην πασαδόρο της Νίκης Αιγινίου Σίμο Ντάμποβιτς να παίζει πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ, τον Απόστολο Αρμενάκη να κάνει την εμφάνιση της χρονιάς και τον Τάσο Γάτση να παίζει χωρίς... αντίπαλο ο Άρης πήρε τη νίκη και με το τρίποντο κρατάει την τύχη στα χέρια του.
Οι κιτρινόμαυροι αν και δεν είχαν καλή υποδοχή κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο. Στα δύο πρώτα σετ ο Άρης είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ και με την κατάκτηση τους έβαλε τέλος στις ελπίδες της Νίκης για παραμονή. Στο 1ο σετ η Νίκη προηγήθηκε 14-13 αλλά ο Αρης πέρασε μπροστά με 15-15 και με σερί 5-0 ξέφυγε 24-18 και αυτό ήταν το καθοριστικό σημείο για την κατάκτηση του σετ με 25-20.
Το «καταδικαστικό» 2ο σετ
Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 2ο σετ όπου ο Άρης ξέφυγε τρεις φορές στο σκορ με 8-5, 13-10 και 17-14 αλλά η Νίκη ισοφάρισε με 8-8 αρχικά και μετά 18-18. Στο 21-21 ο Άρης έκανε σερί 4-0 και πήρε το σετ κάνοντας το 2-0 που ήταν και το καταδικαστικό για την ομάδα του Γιάννη Μέλκα.
Παρά την απογοήτευση η ομάδα του Αιγινίου συνέχισε με το ίδιο πάθος και τον ίδιο ρυθμό κατακτώντας το 3ο σετ με πρωταγωνιστή έναν πρώην κιτρινόμαυρο, το Νίκο Παλέντζα. ΗΝίκη είχε από την αρχή διαφορά 2-3 πόντων που την διατήρησε έως το τέλος για το 25-21 μειώνοντας σε 2-1 σετ.
Χαριτωνίδης αντί Ντάμποβιτς
Στο 4ο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν και το καθοριστικό. Ο Ντάμποβιτς ένιωσε ενοχλήσεις στο γαστροκνήμειο και έγινε αλλαγή με τον Χαριτωνίδη ο οποίος επίσης ήταν τραυματίας αλλά επιστρατεύτηκε. Εκτός του Αρμενάκη ανέβασε στροφές και ο Γκόρτσανιουκ και ο Άρης με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση πήρε δύσκολα τη νίκη κι έτσι κράτησε ακέραιο το τρίποντο  στην προσπάθεια για την παραμονή του. Ο Άρης ξεκίνησε με σερί 3-0. Κράτησε το +3 μέχρι το 22-19 κι εκεί με δύο επιθέσεις Αρμενάκη, Γκόρτσανιουκ έφτασε στη νίκη.
Η Νίκη παρά την ήττα της έκανε καλή εμφάνιση Το φινάλε βρήκε τους γηπεδούχους πικραμένους για τον υποβιβασμό αλλά υποσχέθηκαν πως στους αγώνες που απομένουν με τον Παναθηναϊκό στο Αιγίνιο και την Παναχαϊκή στην Πάτρα θα παίξουν για τη νίκη και την ιστορία του συλλόγου της Πιερίας.
Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 21-25
3ο σετ: 8-7, 16-10, 21-17, 25-22
4ο σετ: 5-8, 14-16. 16-21, 20-25
Τα σετ: 1-3 (20-25, 21-25, 25-22, 20-25)
*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 23 (21/47 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/3 επ), Γκορίδης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (6/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ - 36% άριστες), Μακ Λαχλίν 13 (11/32 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ - 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 8 (5/11 επ, 3 μπλοκ) / Αγγελής (λ . - 57% υπ - 45% άριστες), Β. Γεωργόπουλος, Νταλίγκι 1 (1/1 επ), Παράσογλου 1 (1/1 επ), Α. Γεωργόπουλος.
ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 12 (11/28 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 33% άριστες), Ντίνας 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 12 (8/12 επ, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 26 (22/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ. - 33% υπ - 7% άριστες), Παπαδημητρίου 2 (2/5 επ, 17% υπ - 17% άριστες), Χαριτωνίδης, Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης.
«Να γυρίσουμε το χρόνο πίσω»
Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Υπάρχει μεγάλη στεναχώρια. Δεν πέσαμε από τα σύννεφα με τον υποβιβασμό διότι το σκεφτόμασταν. Όταν, όμως, χάνεις την τελευταία σου ελπίδα σε πειράζει. Μακάρι να είχαμε τη δύναμη να γυρίσουμε το χρόνο πίσω για να διορθώσουμε τα λάθη μας. Όλοι μας έχουμε ευθύνες όταν δεν πετυχαίνει ο στόχος. Μερικές φορές το ταξίδι είναι καλύτερο από τον ίδιο τον προορισμό. Είχαμε την ευκαιρία να ζήσουμε πολλά και να γνωρίσουμε καλούς και ωραίους ανθρώπους. Ευχαριστώ τους αθλητές μου για την προσπάθεια. Μας μένουν δύο αγώνες και θα παίξουμε με όλες μας τις δυνάμεις».
«Φτύσαμε αίμα»
Ο προπονητής του Α.Σ.Άρης Σπύρος Φίνος δανείστηκε φράση του Σάκη Μουστακίδη: «Έγινε ματς κατς όπως λέει και ο Μουστακίδης. Φτύσαμε αίμα για να νικήσουμε τη μαχητική ομάδα της Νίκης Αιγινίου. Νίκησαμε πιο δύσκολα απ΄ ότι στον πρώτο αγώνα και παίζοντας καλύτερα απ΄ότι στον πρώτο αγώνα. Η Νίκη ήταν απελευθερωμένη από τον υποβιβασμό και μας δυσκόλεψε πολύ. Κάναμε το πρώτο από τα τρία βήματα για την παραμονή μας. Ήταν άτυχος ο Ντάμποβιτς διότι σε ένα ματς που έκανε μεγάλη προσπάθεια ένιωσε ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο σε παλαιότερο τραύμα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Δεν κοιτάμε τα σενάρια. Θέλουμε ακόμα δύο νίκες με Παναθηναϊκό στη Μίκρα και με την Παναχαϊκή στην Πάτρα».

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Σάββατο 13/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Σάββατο 13/4/2014 Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου
3η Αγωνιστική Play Out
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)
Διαιτητές: Βουδούρης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Ακαρέπης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Καλομοίρης. Γραμματεία: Μητροπούλου.
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Γυμναστήριο Μίκρας 20.00: Α.Σ.Άρης - Γ.Ε. Παναχαϊκή 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Δρανίτσας, Στεργιόπουλος Χρ. Γραμματεία: Παπαδοπούλου.
4η Αγωνιστική Play Out
Πέμπτη 24/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή 3-1 (25-23, 22-25, 25-19, 25-18)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Τοψιδέλης. Γραμματεία: Μαυρικίδου.
Πέμπτη 24/4/204 Γυμναστήριο Αιγινίου 20.00: Νίκη Αιγινίου - Α.Σ. Άρης 1-3 (20-25, 21-25, 25-22, 20-25)
Διαιτητές: Θέμελης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Χριστοφοριδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Ψαρρά.
4.Νίκη Αιγινίου418(31-64)04
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.