Δευτέρα 31 Μαΐου 2021

ΑΕ Καρίτσας-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-3

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

«Πάρτε το χαμπάρι, ξαναρχόμαστε», βροντοφώναξε η ιστορική Αναγέννηση Καρδίτσας, που υπέταξε, εκτός έδρας, με ανατροπή (3-1) την ανταγωνιστική ΑΕ Καρίτσας στο Λιτόχωρο -μία στροφή πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο-, στερώντας της την ελπίδα να υπερβεί την... υπέρβαση που έχει ήδη αναμφισβήτητα στο ενεργητικό της.

Η ομάδα του προπονητή Αλέξανδρου Κούρτογλου και του τεχνικού συμβούλου, Περικλή Αμανατίδη, είχε κοντά της στους πρόποδες του Ολύμπου, 500 και πλέον φανατικούς φιλάθλους και οπαδούς της ομάδας, που ξεπέρασαν την... «Κύρου Ανάβασις» του Ξενοφώντα και κατέκλυσαν κάθε ορατό και αόρατο σημείο εκτός του γηπέδου, στη μεγαλύτερη αναρριχητική απόβαση οπαδών ομάδας από την περιφέρεια, τη φετινή χρονιά στην Ελλάδα, εν μέσω πανδημίας και αυστηρών αστυνομικών μέτρων, με την κωμόπολη του Λιτοχώρου να θυμίζει φρούριο υπό... πολιορκία.
Καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού στάθηκε η γρήγορη ισοφάριση του Πολίτη της Καρδίτσας (1-1), με καταπληκτική προσπάθεια, που εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη αμυντική αντίδραση, λίγα λεπτά μετά το rebound και το γκολ του Κυπαρίσση από σέντρα του Ηλιόπουλου στο 35’, που είχε θέσει την ΑΕ Καρίτσας σε ρόλο οδηγού στην αναμέτρηση. Το πρώτο ημίχρονο, πάντως, στο σύνολό του, με εξαίρεση το σουτ του Μπιτέλη και την απόκρουση του Ζωγράφου, σε μια επίμαχη φάση και την ισοφάριση της Καρδίτσας, ανήκει εξ ολοκλήρου στην Καρίτσα, σε κατοχή, δημιουργία και παραγωγή φάσεων.
Στην επανάληψη, μετά την ευκαιρία του Ηλιόπουλου της Καρίτσας, οι φιλοξενούμενοι ήταν ισοπεδωτικοί και κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ, στο πρώτο τέταρτο, με τους Αρχοντή και Χασομέρη, κλειδώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και τους τρεις βαθμούς. Ο αγώνας συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν μέχρι το τέλος να μειώσουν, χάνοντας ορισμένες ευκαιρίες, χωρίς, όμως, να καταφέρουν να διαφοροποιήσουν τα σε βάρος τους δεδομένα και το σκορ.
Ηighlights: η εκστρατεία στο... μεγάλο δάσος των οπαδών της Αναγέννησης και η απόβαση στον Όλυμπο και στο Λιτόχωρο, εν μέσω συνθημάτων επί 90λεπτου, μόνο απαρατήρητη δεν μπορεί να περάσει, εν μέσω κρίσης, πανδημίας κι αστυνομικών μέτρων, για την οποία, πάντως, αξίζει να... επαίρεται το οπαδικό old school κίνημα,
η επίμαχη φάση στο σουτ του Μπιτέλη της Καρδίτσας, που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους, εντός κι εκτός γηπέδου,
οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των παικτών και των ανθρώπων των πάγκων των δύο ομάδων και τα αντικρουόμενα συναισθήματα του τέλους,
οι στιγμές... έκρηξης στην κερκίδα, με πρώτη αιτία κι αφορμή την επίμαχη φάση και το γκολ της Καρίτσας, οι προκλήσεις και οι αντιπαραθέσεις, oι διαπληκτισμοί και οι αψιμαχίες των τελευταίων λεπτών, εντός αγωνιστικού χώρου,
η αποβολή, με κόκκινη κάρτα, του Βεργέτη της Καρδίτσας στο τέλος του παιχνιδιού, του Περικλή Αμανατίδη στο πρώτο ημίχρονο κι άλλων τριών από τους πάγκους των δύο ομάδων,
η viral συνέντευξη του «φιλάθλου της χρονιάς», της Αναγέννησης Καρδίτσας, ετών 77 παρακαλώ, στο ημίχρονο του αγώνα, που έχουμε την αίσθηση ότι, μόλις δημοσιευθεί, θα κάνει πάταγο... (σ.σ. για την ακρίβεια, είμαστε σίγουροι!)
η μη χρησιμοποίηση του Κυρτέγου στην αρχική ενδεκάδα της Καρίτσας (πέρασε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά)
«η καλύτερη ομάδα που πέρασε μέσα από την Καρδίτσα ήταν ο Δίας Δίου...» (σ.σ. σχόλιο φιλάθλων των φιλοξενούμενων στην ανάπαυλα)
οι συνεντεύξεις του Περικλή Αμανατίδη και του Αλέξανδρου Κούρτογλου της Αναγέννησης Καρδίτσας, με ατάκες-φωτιά, σε ξεχωριστά videos,
Μan of the match: ο 12ος παίκτης της Αναγέννησης Καρδίτσας, ο φίλαθλος κόσμος της, κερδίζει αναμφισβήτητα τον τίτλο του πολυτιμότερου, με τους παίκτες της ομάδας να ακολουθούν τη δυναμική, τον ενθουσιασμό και την προσδοκία της ανόδου, από μία πόλη και μια περιφέρεια, που δείχνει να έχει τα φόντα να πρωταγωνιστήσει εκ νέου στο ελληνικό ποδόσφαιρο, τα επόμενα χρόνια,
Υellow card: στη σκέψη και μόνο να μην υπήρχε η ανάγκη τήρησης του πρωτοκόλλου, πώς θα μπορούσε το γήπεδο να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις των φιλάθλων...