Δευτέρα 30 Απριλίου 2018

Aναγέννηση Σβορώνου-Πίνδος Άνω Αγιάννη 1-1

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Τάμα...στον (Άνω) Αγιάννη οφείλει η ομάδα της Πίνδου για το χρυσαφένιο βαθμό σωτηρίας (1-1), που απέσπασε στο Σβορώνο, καταδικάζοντας, παράλληλα, την τοπική Αναγέννηση, με την «ποινή του υποβιβασμού»
-σε μια νέα viral αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, από μία αναμέτρηση πιο hot απ’ τα νερά στα Λουτρά... της Αιδηψού και πιο viral (για ένα εκατομμύριο διαφορετικούς λόγους), απ’ ό, τι κυκλοφορεί στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα της Ελλάδας, αναγάγοντας τ' αντίστοιχα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα ποδοσφαίρου της Πιερίας σε υψηλό επενδυτικό προϊόν αξίας και περιεχομένου. Πιο συγκεκριμένα, η προτελευταία στροφή στη, «run or die», αγωνιστική πίστα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, που θα καθόριζε σε καθοριστικό βαθμό την παραμονή στην κατηγορία, είχε όλα εκείνα τα στοιχεία που θα σας έκαναν να θέλετε να παρακολουθήσετε τον αγώνα μαζί με τον... καρδιολόγο σας και το εκλεκτό επιτελείο του. Το πρώτο ημίχρονο είχε δυνατές στιγμές και για τις δύο ομάδες, με την Πίνδο να δείχνει πιο επικίνδυνη στα σημεία, έχοντας και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας στη φαρέτρα της. Η Αναγέννηση, πάντως, είχε δοκάρι, με κεραυνό του Χρύσου στο ημίωρο και προϊόντος του χρόνου, αύξανε την πίεσή της στην αντίπαλη εστία. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μαντζόλη, δέκα λεπτά από την έναρξη και συνέχισαν να επιτίθενται, χάνοντας ευκαιρίες για να κλειδώσουν τη νίκη-μισή παραμονή. Στο σημείο αυτό, οι φιλοξενούμενοι, ξέθαψαν -προεξάρχοντος του αρχηγού τους, που σήμανε την αντεπίθεση-, το... τσεκούρι του πολέμου και κατέθεσαν περίσσευμα ψυχής, κόντρα στη ροή του αγώνα και στο ψυχολογικό μειονέκτημα, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν με τον ίδιο (Τριανταφύλλου), κηρύσσοντας την έναρξη της ροκ συναυλίας, που δεν είχε, πάντως, happy encore στο φινάλε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με την πίκρα του αποτελέσματος και της ημιτελούς προσπάθειας. Όλα τώρα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, με την Πίνδο να κρατάει το μαχαίρι και το πεπόνι, καθώς με νίκη ή ισοπαλία απέναντι στη βαθμολογικά αδιάφορη ομάδα των Μακεδόνων Πιερίων, επιτυγχάνει το στόχο της παραμονής. Highlights: οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων (παικτών, προπονητών & φιλάθλων), για ανισομέρεια διαιτητικής διαχείρισης και στον πειθαρχικό έλεγχο, εκτός των άλλων και για τη χρονομέτρηση των καθυστερήσεων, που κορυφώθηκαν στο τέλος, («ε, βρε, ε, βρε, τι λήγεις ρε;», «ρέφερι, τι τρία λεπτά ρε;», «τρία λεπτά έκανες για να πας από κει εκεί και δεν έδωσες τίποτα», «τρία λεπτά ήταν μόνο αυτό; βγάλε, τελείωσε το πανηγύρι», (με το διαιτητή να βγάζει κίτρινη και κόκκινη κάρτα), «μπράβο, συγχαρητήρια», σ’ ένα κρεσέντο «των τριών λεπτών», με εστίες ροκ έντασης ν’ ανάβουν και σε άλλα σημεία, μέχρι την «επεισοδιακή» αποχώρηση του διαιτητή στ’ αποδυτήρια, η στιγμή που ο αρχηγός της Πίνδου, Γ. Τσιβαλίδης, («έλα παίξε, εσένα κοιτάω!», «άντε, Γιάννη, γράψτο» και άλλα συναφή από την κερκίδα), είχε δεν είχε, έμελλε και πάλι να είναι πρωταγωνιστής, με την πιο dejavou, όπως και στη Ράχη, επίμαχη φάση του αγώνα, με επανάληψη του σκηνικού «διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου ότι δεν έχω κάνει τίποτα!», με συνοδευτικό απεριτίφ το διάλογο για το «ποιος βρίσκει ποιον», με τον αντίπαλο, η απουσία του προπονητή των φιλοξενούμενων, Γ. Κωνσταντινίδη, απ’ τον αγώνα, για πολύ σοβαρό λόγο, οι επικοί και πολυσυζητημένοι, «we want more», διάλογοι του "who else?", με τους συμπαίκτες του, «Ρε Μπίλι, τι σου είπα, ρε αγόρι μου;» (ενδεικτικά), οι υπέροχες επιθετικές ενέργειες του δεκαριού (Σαρρή) της Αναγέννησης, το καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ στο δοκάρι του Κεραλίδη της Πίνδου, που είχε περάσει αλλαγή, οι ψύχραιμες επεμβάσεις του Τοτικίδη, οι εστίες έντασης και οι λεκτικές αντιπαραθέσεις των παικτών, μετά το 1-1, οι ατάκες των φιλάθλων, το... brainstorming διαιτητή και βοηθού, το τελευταίο σκηνικό «τελείωσε το πανηγύρι» και μετά, με τα drums... των Dream Theatre να χτυπούν λιγότερο δυνατά, είναι λίγα μόνο απ’ όσα μας επιτρέπει σε έκταση ο κειμενογράφος του Youtube να καταγράψουμε, με last, but not least, τις καθ’ όλα τιμητικές αναφορές για τα κείμενά μας και το οπτικοακουστικό υλικό, από παίκτες και των δύο ομάδων, που μας γεμίζουν με χαρά και εσωτερική περηφάνεια & ευχαρίστηση, χωρίς φυσικά καμία διάθεση έπαρσης και αλαζονείας... (total respect!) Man of the match: ο Μαντζόλης των φιλοξενούμενων, που σκόραρε, με κοφτή ντρίμπλα και υποδειγματική εκτέλεση, το «χρυσό γκολ παραμονής» και ο Γιαννής (ασίστ), που αναστάτωσε, σε ουκ ολίγες περιπτώσεις, την αντίπαλη άμυνα -παρά το γεγονός ότι δυσκολεύεται να διαχειριστεί, σε σημεία, την ατομικότητά του, προκαλώντας ακόμη και τους φίλους της ομάδας στην εξέδρα-, έδειξε, για μία ακόμη φορά, στοιχεία ολοκληρωμένου ποδοσφαιριστή, δικαιούνται τον τίτλο, με τους Tριανταφύλλου, Παπαζήση & Σαρρή, να μοιράζονται τον τίτλο απ' τους γηπεδούχους Yellow card: στις ακαδημίες της Αναγέννησης, που είχαν την ίδια στιγμή προπόνηση δίπλα και πολλές φορές μας αποπροσανατόλιζαν, με τις απολαυστικές ενέργειές των πιτσιρικάδων! Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com