Κυριακή 31 Μαρτίου 2019

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 71-80

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 71-80 του Βατανιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Ο Πιερικός Αρχέλαος με τη νίκη του αυτή εξασφάλισε τη 10η θέση στην τελική κατάταξη, η οποία του εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία με μοναδική εξαίρεση το ενδεχόμενο που και η Μελίκη και ο ΑΟΚ Βέροιας υποβιβαστούν από τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Βατανιακό να προηγείται με 8-0 στο 3’ 10”, τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει τους πρώτους του πόντους στο 3’ 52” (8-3) και να ισορροπεί στην συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-14 υπέρ του Βατανιακού.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 26-14 στο 10’ 57”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να τρέχει ένα σερί εννέα πόντων στο διάστημα μεταξύ 12’ 52” και 14’ 15” και να μειώνει σε 28-25. Στο 15’ 53” οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους τριάντα έναν πόντους, ενώ 3’ 01” πριν το ημίχρονο ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με 32-38. Ο Βατανιακός ισοφάρισε σε 41-41 στο 18’ 57” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον φιλοξενούμενο να προηγείται με 42-43.
Κακό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, οι οποίες συναγωνίστηκαν η μία την άλλη στα λάθη, συμβάδισαν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 58-61.
Οκτώ αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά του φιλοξενούμενου διαμόρφωσε το 62-71 στο 33’ 58”, ενώ στο 35’ 51” η διαφορά έφτασε στους δώδεκα πόντους (64-76). Ο Βατανιακός απάντησε με ένα σερί επτά πόντων μειώνοντας σε 71-76 στο 36’ 58”. Στον εναπομείναντα χρόνο, ωστόσο, δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 71-80.
Διαιτητής: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.
Δεκάλεπτα: 21-14, 42-43, 58-61, 71-80.
ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης, Σιαπάκας, Λάλλας 15 (3), Γιαμούζης 2, Λιακόπουλος, Πόσιος, Μπαλαρμάς 16 (1), Τζήμας, Ακερμανίδης 6, Γαλανός 14, Μπίσμπας 18 (3), Γαζέτης.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος: Μπόζογλου 9 (1), Τσαϊτουρίδης 6 (2), Τζιοβάρας 8 (1), Φανούλης 2, Ζησόπουλος 14 (1), Καλλιφατίδης 16 (2), Ζαρκανέλας 16, Γιαλένιος, Κουπάντσης 9 (3).
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικήςΓΑΣΠ Πάνθηρες – ΑΟΚ Αιγινιακός 70-84
ΚΣ Αετοί Βέροιας – ΦΟ Αριδαίας 55-48
Εδεσσαϊκός BC – ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 51-70
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών – ΑΓΕ Πιερίας 88-63