Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2017

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-2

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Ο Δαβίδ (ΑΕ Καραϊσκάκης) νίκησε τον Γολιάθ (Αχιλλέας Νεοκαισάρειας) με 2-1, με το δάσκαλο (Νίκο Θεοδοσιάδη) να επικρατεί της πάλαι ποτέ συνεργάτιδάς του στην ομάδα της Πιερίας, -και πρώτης γυναίκας προπονήτριας ποδοσφαίρου στην Ελλάδα, σε αντίστοιχη κατηγορία (Ανθούλας Σαββίδου)-, στην ιστορική επιστροφή του, by Metrosport.gr, στην αναμέτρηση της 15ης εξ αναβολής αγωνιστικής, στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας, με επίμαχες φάσεις, εναλλαγές συναισθημάτων και συγκλονιστική εξέλιξη.
Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, σ’ ένα ημίχρονο που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στοιχεία ολοκληρωμένου και ποιοτικού συνόλου, με κατοχή μπάλας και δημιουργία, που μετουσιώθηκε σε γκολ, λίγο πριν το μισάωρο, με τον Χορτσιά.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι ν’ αλλάξουν το σε βάρος τους αποτέλεσμα, αλλά σε μία ανύποπτη φάση λανθασμένης αντίδρασης του τερματοφύλακα Σαρρή, δέχτηκαν το γκολ από τον Μαζιώτη, γεγονός που θα έδινε πρόωρο τέλος στον αγώνα, αν λίγα λεπτά μετά, μία λανθασμένη αμυντική αντίδραση, δεν είχε σαν αποτέλεσμα τη μείωση του σκορ από τον Πετρουζέλη, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Στα τελευταία δραματικά λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι, με το ένστικτο της επιβίωσης, κατέθεσαν ψυχή και απόθεμα σωματικών δυνάμεων, πολιόρκησαν την άμυνα της ομάδας της Άρτας, πίεσαν ασφυκτικά σε όλες τις γραμμές και διαμαρτυρήθηκαν για τις διαιτητικές αποφάσεις, σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν τελικά να κρατήσουν τη νίκη, χάνοντας στις αντεπιθέσεις ευκαιρίες για να «τελειώσουν» το παιχνίδι, διευρύνοντας το σκορ.
Highlights: οι επίμαχες φάσεις του αγώνα, με τους γηπεδούχους να πνέουν τα μένεα για τις αποφάσεις του Κιλκισιώτη διαιτητή, με αποκορύφωμα την περίπτωση που ζήτησαν πέναλτι με τον Φωκαΐδη, (ο διαιτητής τον «κιτρίνισε» για θέατρο) και μία άλλη, που σφύριγμα του διαιτητή δεν επέτρεψε, σύμφωνα με τους γηπεδούχους, στον Μανίκα να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, μετά από σύγκρουση δύο αμυντικών (όλες αποτυπώνονται στο stop καρέ του Metrosport.gr, που κυριολεκτικά θα πάρει φωτιά!, μαζί και με μία υπέρ της ΑΕ Καραϊσκάκης), τα «ακατάλληλα για καρδιακούς» τελευταία λεπτά του αγώνα, οι στιγμές έντασης, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με το θερμόμετρο ν’ ανεβαίνει πολλές φορές, παρά τη χαμηλή θερμοκρασία και το βαρύ αγωνιστικό τερέν, με τους φιλάθλους της Νεοκαισάρειας να συμμετέχουν με τον τρόπο τους, οι ακαδημίες της Νεοκαισάρειας, με τους μικρότερους σε ηλικία να κλέβουν τις εντυπώσεις, ακόμα και πριν την είσοδό των πιτσιρικάδων με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στο γήπεδο, το Μetrosport.gr που έδωσε τον αγωνιστικό ρυθμό…, το υπέροχο ανάποδο ψαλιδάκι του Χορτσιά της Άρτας, το fair play των ποδοσφαιριστών, έστω και με «απαίτηση» του διαιτητή,
Man of the match: οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, για τις προσπάθειες που κατέβαλαν σε δύσκολες αγωνιστικές και καιρικές συνθήκες, δικαιούνται τον τίτλο, χωρίς εξαιρέσεις
Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com