Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΠΑΣ Γιάννινα 51-44

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 51-44 του ΠΑΣ Γιάννινα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, δείχνοντας ωριμότητα και συγκέντρωση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να πάρει μία ακόμα σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην κατηγορία.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα της Τασούλας Τσιρογιάννη, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μπαίνει δυνατά και να αποκτά το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι η εικόνα της ομάδα βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά μειώθηκε σταδιακά και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από κοινή αφετηρία στη διεκδίκηση της νίκης στην τέραρτη περιόδο. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στα τρία τελευταία λεπτά, με την ομάδα της Κατερίνης να αποδίδει εξαιρεικά στον αμυντικό τομέα και να φτάνει στην τελική επικράτηση με το τελικό 51-44.

Διαιτητές: Σελεβός - Πλατέλα

Δεκάλεπτα: 11-14, 21-27, 36-36, 51-44.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 16 (3), Φλώρου 10, Γκοτζαμάνη 6 (1), Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου 2, Δαβιτίδου 9 (1), Ακριτίδου, Κωτούλα 6,Δημητριάδου 2.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 4, Σαρηγιαννίδου 12, Γιωτίτσα Ε. 10, Μεντεσίδου 16, Κατσίδου, Ξανθοπούλου, Βαλέκα, Σταματέλου 2, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα.