Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

ΑΣ Καρδίτσας - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 75-68

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 75-68 από την Καρδίτσα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καρδίτσας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.
Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να δυσκολέψει όσο καμία άλλη ομάδα, έως τώρα, την αήττητη εντός έδρας Καρδίτσα, πραγματοποιώντας άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση. Επέστρεψε από το -12, πέρασε μπροστά στο σκορ 9' 13" πριν το τέλος, με τρίποντο του Χρήστου Γκογκίδη, αλλά σε εκείνο το σημείο, υπό την πίεση και της κερκίδας, ο διαιτητής Δημάδης με τα σφυρίγματα και τα μη σφυρίγματά του, δεν επέτρεψε στην ομάδα της Κατερίνης, για πέντε περίπου λεπτά, να ολοκληρώσει την αντεπίθεση!
Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα πέντε (16-11) 2' 55" πριν την ολοκλήρωση του, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει σε 19-18.
7' 15" πριν το τέλος του ημιχρόνου η γηπεδούχος πέρασε μπροστά με 27-19 και διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου.
4' 37" πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η Καρδίτσα ξέφυγε με δώδεκα πόντους (55-43), αλλά σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση της κατερινιώτικης ομάδας, η οποία κατάφερε να μειώσει στους τρεις (55-52) 1' 02" πριν την ολοκλήρωσή της.
Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ τα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και ο αγώνας έδειχνε να βαδίζει σε τεντωμένο σκοινί. Η Καρδίτσα, με ένα επιμέρους σκορ 14-2 βρέθηκε στο +11 (70-59) 3' 54" πριν το τέλος. Η ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου επέστρεψε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας στους τρεις πόντους 2' 22" πριν τη λήξη, με τη διαφορά να αυξάνεται και να φτάνει στην τελική της τιμή στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Διαιτητές: Δημάδης - Τσοκόλης
Δεκάλεπτα: 19-18, 42-37, 55-52, 75-68
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Σκόρδας, Κουρέπης, Πανταζής 9, Λάκκας 5 (1), Μαυρογιάννης 8, Παππάς 10, Πασσάς, Καμαριώτης 9, Παπαδόπουλος 4, Τριχόπουλος 10 (2), Θέος 14 (1), Πάπας.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Γκοντόπουλος 12 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 22 (4), Καραγκιολίδης 13 (2), Χανέλλι, Τοπούζης 15, Κωνσταντινίδης, Τσιρογιάννης 3 (1), Παπαμιχαήλ 3, Ζιώγας.