Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

ΠΑΟ Κάτω Μηλιάς-Πιερικός Αστήρ Κ. Αγιάννη 3-2

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Με… θεία φώτιση από τους Τρεις Ιεράρχες (3-1) και την αυριανή εορτή τους, ο ιστορικός ΠΑΟ Κάτω Μηλιάς υπέταξε τον Πιερικό Αστήρ Κάτω Αγιάννη, σ’ ένα, «talk of the town match», στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με αμέτρητες viral στιγμές μοναδικής έμπνευσης και απολαυστικής ερασιτεχνικής… άλογης λογικής, full δράσης, με γκολ εξαιρετικής ομορφιάς, στη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Οι φιλοξενούμενοι, με τον αέρα της διψήφιας βαθμολογικής διαφοράς, κυκλοφόρησαν, στο πρώτο μισάωρο, καλύτερα την μπάλα στο χώρο του κέντρου, πλησιάζοντας μ’ ευκολία στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις επίτευξης γκολ. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες της Κάτω Μηλιάς άρχισαν αργά, αλλά σταθερά να βγαίνουν μπροστά με περισσότερες αξιώσεις και στην πρώτη ουσιαστικά επικίνδυνη επιθετικά πρωτοβουλία, ευτύχησαν να προηγηθούν, με τον Δ. (Θ.) Γκόλια, με 1-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 2ο ημίχρονο, ο αγώνας απέκτησε πιο έντονο ρυθμό, με πλούσιες εναλλαγές φάσεων στις δύο εστίες, με δυνατά μαρκαρίσματα και προωθητικές ενέργειες για τη δημιουργία ευκαιριών. Η Κάτω Μηλιά προηγήθηκε με 3-0, με τους Σ. Τζήκα (γκολ-όνειρο) και Αργύρη, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τους Χρυσόπουλο και Σταγκίδη, πιέζοντας μέχρι τέλους για την ισοφάριση.
Ηighlights: ολόκληρος ο αγώνας αποτελεί ένα αδιαμφισβήτητο «top of the top» των αγώνων του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, στα καλύτερά του, με τα τελευταία δραματικά λεπτά της αναμέτρησης να κόβουν κυριολεκτικά την ανάσα, αλλά, επειδή ο «πρωταθλητής του viral», θ’ αναδειχθεί η μνημειώδης στιχομυθία διαιτητή και αρχηγού (Γ. Ζαφειρόπουλου) της Κάτω Μηλιάς, από την αρχή μέχρι το τέλος της!, με αφορμή τον «κιτρινισμό» του, σπεύδουμε να σημειώσουμε ότι θα θέλαμε πολύ να τη σκηνοθετήσουμε, ακόμα κι αν δεν υπήρχε!, (αδυνατούμε, άλλωστε, αν και κατέχουμε το copyright των viral, να βρούμε λέξεις και συναισθήματα να την περιγράψουμε!) -«την μπάλα πάω να πάρω, γιατί με βγάζεις κάρτα; την μπάλα πάμε να πάρουμε και τον βρίσκει το πόδι, ρε είσαι καλά; γιατί; τι εννοείς; εξήγησέ μου, τι; τι; (repeat) είναι επικίνδυνο; πάω να πάρω την μπάλα και την τσιμπάει; είναι επικίνδυνο; ΝΑΙ (σταυροκοπιόμαστε και αποχωρούμε διακριτικά…), με το διαιτητή, σε ρόλο στωικού φιλόσοφου να κατευνάζει ευτυχώς τα πνεύματα και τον αντίπαλο παίκτη να «σφαδάζει», με γαλλικά στο έδαφος… (όχι, που δε θα το περιγράφαμε αναλυτικά!!!)- το «γκολ μπανάνα» του μόλις 16χρονου παρακαλώ, Σ. Τζήκα, της Κάτω Μηλιάς (ασύλληπτης ποιητικής σκέψης και δημιουργίας) και ο ανεπανάληπτος πανηγυρισμός του μικρού στα σύρματα… του πολέμου, που θα θυμάται σ’ όλη του τη ζωή, sponsored by Metrosport.gr, τα τελευταία αγχωτικά λεπτά, με τους παίκτες του Κάτω Αγιάννη ν’αποτυγχάνουν, αν και πλησίασαν είναι η αλήθεια, να κάνουν την ολική ανατροπή, το κρασί επιβράβευσης των ανθρώπων της διοίκησης των γηπεδούχων, σε τυχερό κάτοχο εισιτηρίου, στο ημίχρονο του αγώνα!, οι φίλαθλοι -κάθε ηλικίας και των δύο φύλων- της τοπικής ομάδας, σε διάφορα σημεία και περιμετρικά του γηπέδου, ο πρόεδρος της ομάδας του Κάτω Αγιάννη, που παρά το γεγονός ότι απέκτησε εγγονάκι, έδωσε κανονικά το «αγωνιστικό» παρόν, οι εβδομαδιαίες προπονήσεις, που αποτελούν «αυστηρό» καθρέφτη αγωνιστικής παρουσίας και καταρτισμού της εντεκάδας, για τον προπονητή του Κάτω Αγιάννη, με αναπόφευκτες εκπλήξεις στη σύνθεση, οι διαιτητικές νουθεσίες για fairplay, έστω και «επιβαλλόμενο», η επί τω έργω αναγνώριση της επί ίσοις όροις διαιτητικής εκπροσώπου του «ασθενούς» φύλου (βάλτε κι άλλα εισαγωγικά στο ««ασθενές»»!) από την «εξέδρα», η εμφάνιση του Μπαρά των φιλοξενούμενων, που κυριολεκτικά οργίασε, με περίτεχνες ενέργειες και επελάσεις, οι live σχολιασμοί των φιλάθλων και οι ανεπανάληπτες-ατάκες σφήνες (ενδεικτικά, «μικρός διάολος, τρανά τσαρούχια», «με το κεφάλι περιμέναμε, με το πόδι το έβαλες, τι γίνεται, ρε Γιώργο;», «έλα να σε βγάλουμε μια φωτογραφία», «σκοράρουμε από παντού»), η καθοριστική απόκρουση του τερματοφύλακα, Χ. Γκούνα, της Μηλιάς, οι χαμένες ευκαιρίες...( εξακολουθείτε, μετά απ' όλα αυτά, να θέλετε να παρακολουθείτε αγώνες τύπου Λεβαδειακός-Πλατανιάς, για παράδειγμα; no way!)
Man of the match: ο… Θεός που είχε τη φαεινή ιδέα και την έμπνευση να μας στείλει σ’ αυτό τον αγώνα (όχι, ότι έχουμε παράπονο από τους άλλους αγώνες, δηλαδή, απεναντίας!), μαζί με τον 16χρονο γηγενή, Σ. Τζήκα, σκόρερ του 2ου οσκαρικού τέρματος της Κάτω Μηλιάς, (θα αρκούσε και μόνο το γκολ που πέτυχε και ο πανηγυρισμός για τον τίτλο!)
Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com