Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2022

Καλλιθεακός Καλλιθέας-Απόλλων Λιτοχώρου 0-1

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

«Έκλεψε» το φλουρί της βασιλόπιτας της Καλλιθέας ο Απόλλων Λιτοχώρου, ανήμερα της κοπής της, με εμφατικό τρόπο (1-0), σε μία ακόμη viral αναμέτρηση της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, για τη 12η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος.
Οι φιλοξενούμενοι, του Χρήστου Χασιώτη, βρήκαν το... φλουρί με σκόρερ τον Καταχιώτη, λίγο πριν τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο τελευταίος, που είχε προειδοποιήσει δύο, τουλάχιστον, φορές νωρίτερα, σκόραρε, με υπέροχη ατομική ενέργεια, μετά από κάθετη πάσα συμπαίκτη του.
Καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού στάθηκε η επίμαχη φάση πέναλτι υπέρ της Καλλιθέας, με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Λιτοχώρου, με πρωταγωνιστή τον Μαύρο και το «χέρι» του και η διπλή απόκρουση του τερματοφύλακα του Απόλλωνα, Μητρόπουλου, σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ αρχικά και σουτ του Γκουνταμάνη στη συνέχεια, με αμυντικό της ομάδας να αποκρούει τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή. Ο πορτιέρο του Λιτοχώρου είχε αποκρούσει εντυπωσιακά και σωτήρια και σε προηγούμενο σουτ του Βαρμάζη.
Το παιχνίδι, πάντως, είχε καταιγιστικό ρυθμό, παρά το δριμύ ψύχος και τον δυνατό αέρα, ειδικά στην επανάληψη και μετά το γκολ του Απόλλωνα, με την Καλλιθέα, του Παναγιώτη Κυπαρίσση, να προσπαθεί να ισοφαρίσει, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ και τον νεανικό Απόλλωνα Λιτοχώρου, με αντεπιθέσεις να επιχειρεί, μ’ ένα δεύτερο γκολ, να «κλειδώσει» τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που τον διατηρούν στην εξάδα του πρωταθλήματος. Η Καλλιθέα, από την άλλη πλευρά, βλέπει τους ανταγωνιστές της στην κορυφή (Ελπίς Ανδρομάχης και Αιγινιακός) να αποκτούν ένα μικρό βαθμολογικό πλεονέκτημα, που καλείται να υπερκεράσει στα επόμενα παιχνίδια.
Highlights:
οι διαμαρτυρίες ποδοσφαιριστών, φιλάθλων και προπονητών (με τον αντίστοιχο του Λιτοχώρου να δέχεται την κίτρινη κάρτα του διαιτητή, μετά από το πρώτο cult... επεισόδιο, «σε είπε μ@@@;, σε είπε μ@@@, σε είπε...», με αιτία την προτέρα «προσφώνηση» ποδοσφαιριστή της Καλλιθέας σε προηγούμενη φάση στον ρέφερι της αναμέτρησης, σε επίμαχη φάση για πέναλτι, με πρωταγωνιστές τους Βογιατζή και Κύριλλο), με αφορμή επίμαχες φάσεις, «ύπνος σε πήρε πάλι...» αλλά και τον πειθαρχικό έλεγχο,
οι επικοί διάλογοι βοηθού (“make it happen”) με φιλάθλους την ώρα του αγώνα (!), «-μετά σε θέλω...», «-έλα από εκεί...» και η... ανάλυση των φάσεων, σε πρώτο χρόνο, με τη... διαβολική σύμπτωση κοινού ονόματος διαιτητή και βοηθού να δημιουργεί συγχύσεις...
οι δύο ευκαιρίες του Ζαχουδάνη (αλλαγή) του Λιτοχώρου και η απόκρουση του Οκουκτσόγλου στο τετ α τετ μαζί του στην πρώτη από αυτές,
το σουτ του Ζηνέλη που... έξυσε το δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, από το ύψος της περιοχής, η κεφαλιά του επιθετικού του Απόλλωνα και η αντίστοιχη απόκρουση του Οκουκτσόγλου, στο δεύτερο ημίχρονο,
η καταπληκτική απόκρουση του Μητρόπουλου του Λιτοχώρου στο σουτ του Βαρμάζη, που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο,
η σιδερένια κερκίδα της Καλλιθέας, που αποτελεί διακαή πόθο πολλών ερασιτεχνικών ομάδων εντός κι εκτός Πιερίας και αξίζει να αποτελέσει, μαζί με την ποιοτική ομάδα των γηπεδούχων και τη φετινή υπέρβαση της διοίκησης, αιτία κι αφορμή μεγαλύτερης στήριξης από τους κατοίκους της Καλλιθέας και της ευρύτερης περιοχής,
Μan of the match: ολόκληρο... φλουρί βρήκε ο Καταχιώτης (1 γκολ), δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου και για τη συνολική του εμφάνιση, μαζί με τον τερματοφύλακα Μητρόπουλο, με άξιους συμπαραστάτες το σύνολο των συμπαικτών τους, που αγωνίστηκαν, την ίδια στιγμή που ο Γκουνταμάνης, της Καλλιθέας, παραλίγο να γίνει... game changer...
Υellow card: oύτε κρύο ούτε ζέστη επηρεάζει το καλύτερο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας των τελευταίων χρόνων... ["Πρωτάθλημα σαν το Τοπικό (Πιερίας) κανένα...]