Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2022

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου-Π.Ο.Φήκη Τρικάλων 3-0

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Katerinisport.gr)

«Ανάσανε» με... οξυγόνο Φήκης Τρικάλων ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, επικρατώντας εντός έδρας με 3-0, στην εξ αναβολής 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας, στον 3ο όμιλο.
Καθοριστικές φάσεις για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η ανεπανάληπτη ευκαιρία της Φήκης στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 1-0, απόρροια περίτεχνης συνδυασμένης ενέργειας, για να ισοφαρίσει και το δεύτερο γκολ του Κωτσιαρίδη του Εθνικού, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων. Η ομάδα του Απόστολου Στύλου είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο κι ευτύχησε να προηγηθεί με κεφαλιά του προωθημένου Καρτσαμπά, από εκτέλεση φάουλ του Κωτσιαρίδη (ενέργεια και κερδισμένο φάουλ του Σεχολάρι), χωρίς να δημιουργήσει, όμως, άλλες ευκαιρίες από την αρχή μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με εξαίρεση την απευθείας εκτέλεση ενός φάουλ του Καρτσαμπά και την απόκρουση του Ντάσκα.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Μανούρα δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Σταυρίδη και οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας δύο γκολ, με τον Κωτσιαρίδη, από ασίστ του Κατσαμάγκα και τον Νομικό, δημιουργώντας προϋποθέσεις για περισσότερα, με τους Μπατζώνη και Κατσαμάγκα, σφραγίζοντας παράλληλα τη νίκη και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.
Highlights: οι απουσίες και λόγω Covid-19, που έχουν αποδεκατίσει και τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να παρατάσσονται με τέσσερις, τουλάχιστον, αναγκαστικές αλλαγές στη σύνθεσή τους και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν τις... ενέσεις ποδοσφαιριστών με χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας στην αρχική σύνθεση της ομάδας, που δείχνουν, πάντως, ενθαρρυντικά στοιχεία με την απόδοσή τους, στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος,
η απόκρουση του Σταυρίδη του Εθνικού, σε σουτ του Σκόνδρα, στη δεύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 1-0,
οι αποστάσεις των δύο ομάδων και στον 3ο όμιλο της Γ' εθνικής, όπως αποδεικνύεται και από τη βαθμολογία, είναι μικρές μεταξύ τους, με συνέπεια όλα να είναι ρευστά, τα παιχνίδια, εντός κι εκτός έδρας, αμφίρροπα και τα αποτελέσματα μη προβλέψιμα,
Μan of the match: Καρτσαμπάς (1 γκολ), Καραγκούνης, Φυτόπουλος, Νομικός (1 γκολ) και Σεχολάρι ξεχώρισαν με την απόδοσή τους και δικαιούνται τον τίτλο, με τους ποδοσφαιριστές του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου, στο δεύτερο ημίχρονο, να κυμαίνονται σε υψηλό επίπεδο και στη φυσική κατάσταση,
Yellow card: η παρατεταμένη αποχή από τις αναβολές αγώνων δημιουργεί συνθήκες υποτονικότητας και απώλειας ρυθμού για όλους