Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: ΓΣ Εργοτέλης – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 58-68

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 56-68 του Εργοτέλη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.
Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Εργοτέλη να προηγείται με 11-4 στο πρώτο του μισό και τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει τη διαφορά στην συνέχεια και να καταφέρνει να προηγηθεί με 16-17 24” πριν την ολοκλήρωση του.
Δύο πρόσωπα είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Στο πρώτο μισό οι ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, ενώ στο δεύτερο μισό, ο Πιερικός Αρχέλαος έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 20-27, 3’ 23” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η οποία βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 29-35.
Ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε τη διαφορά, για δεύτερη φορά στο αγώνα, σε διψήφιο επίπεδο (31-43) με την συμπλήρωση δύο αγωνιστικών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Εργοτέλης απάντησε σημειώνοντας οκτώ αναπάντητους πόντους, μειώνοντας σε 39-43, 1’ 59” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Στέλιο Χατζηιώαννου να είναι μπροστά στο σκορ με 40-47.
Αμφίρροπο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να είναι μπροστά στο σκορ και τη διαφορά να διατηρείται σε σταθερά επίπεδα, ο Πιερικός Αρχέλαος σημειώνοντας πέντε αναπάντητους πόντους διεύρυνε το προβάδισμά του στους εννέα (47-56), 4’ 29” πριν τη λήξη και έφτασε στην τελική επικράτηση με το τελικό 56-68.
Διαιτητές: Ξέρας – Σπυρόπουλος.
Δεκάλεπτα: 16-17, 29-35, 40-47, 56-68.
ΓΣ Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 4, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (2), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 22 (3), Μανιάδης 12 (1), Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης 3 (1), Μέτα, Αναστασάκης.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 5 (1), Ταβαντζής 8, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 14 (4), Παρμακτσίδης 4, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 8, Τσιρογιάννης 29 (1), Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης.