Κυριακή 30 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: ΑΣ ΠΑΟΚ – ΑΣΕ Δούκα 66-71 – Πρωταθλητής ο ΑΣΕ Δούκα

Ο Δούκας επικράτησε με 66-71 του ΠΑΟΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Εντυπωσιακά μπήκε στον αγώνα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε με 9-0 μετά από τρεισήμισι λεπτά αγώνα, με τον Δούκα να μένει χωρίς σκορ για 3’ 55”. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17-2, 10” πριν την συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων αντέδρασε στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει σε 21-16, 40” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 23-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δούκας μείωσε στον πόντο (24-23) μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να απαντά ξεφεύγοντας με 34-26, 4’ 10” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην συνέχεια ο Δούκας ανέτρεψε τα δεδομένα της αναμέτρησης, καθώς όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, αλλά κατάφερε να περάσει και μπροστά, για πρώτη φορά στον αγώνα, με 36-38, 1’ 14” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Δούκα να προηγείται με 51-52 στην ολοκλήρωσή του.
Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μάχονται πόντο πόντο, τον Δούκα να έχει το προβάδισμα από το τρίτο λεπτό της περιόδου, να καταφέρνει να πάρει μία διαφορά πέντε πόντων (62-67), 33,9” πριν τη λήξη και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 66-71, αποτέλεσμα με το οποίο στέφθηκε πρωταθλητής εφήβων στην παρθενική του παρουσία σε τελική φάση της διοργάνωσης, ανεξάρτητα από τι θα συμβεί στην αυριανή τελευταία αγωνιστική.
Διαιτητές: Παντελίδης – Αναστόπουλος.
Δεκάλεπτα: 23-16, 36-38, 51-52, 66-71.
ΑΣ ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης 7 (1), Γιανναράς 21 (5), Παλιαχάνης, Λαζαρίδης 4 (1), Βλαγκόγιας 6, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 4, Καμπουρίδης 20, Ιατρίδης, Ζαμπάκης 4, Κούρογλου.
ΑΣΕ Δούκα (Παπαδόπουλος): Δούβλης 8 (2), Καράμπελας, Καμπερίδης 22 (4), Ρογκαβόπουλος, Καρακατσάνης 2, Ψαρράς 6 (2), Σακελλαρίου 12 (4), Προίσκος, Σωτηρίου, Γκίνης 2, Δραγάτης 15, Λιούνης 4.