Δευτέρα 24 Απριλίου 2017

ΣΑΑΚ Ανατόλια - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 70-72

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 70-72 του Ανατόλια στο Κλειστό Γυμναστήριο Κολεγίου Ανατόλια, σε εξ αναβολής αγώνα για την 26η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Με αυτήν τη νίκη ο Πιερικός Αρχέλαος ανέβηκε ξανά στη 12η θέση και πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αποκτώντας προβάδισμα μίας νίκης από τον Φίλιππο Βέροιας και την ΧΑΝΘ, την οποία υποδέχεται στης επόμενη αγωνιστική και σε περίπτωση που κατακτήσει και αυτό το ροζ φύλλο αγώνα θα κάνει ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Β’ Εθνική Κατηγορία.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Πιερικό Αρχέλαο, με αποτέλεσμα το Ανατόλια να προηγηθεί με 9-1 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα, γεγονός που ανάγκασε τον Στέλιο Χατζηιωάννου να πάρει νωρίς το πρώτο του time out. Στην συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει το σκορ και να προσπερνά με 14-16, 2’ 18” πριν το τέλος της περιόδου, η οποία βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 19-16.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά ένα σερί 8-0 από την πλευρά του Ανατόλια διαμόρφωσε το 33-23, 2’ 58” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Κολλεγίου να προηγείται με 33-29, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε με ένα δικό του σερί (0-6).

Η εξέλιξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ανάλογη του πρώτου. Η γηπεδούχος ξέφυγε με δέκα πόντους (42-32) με την συμπλήρωση τρεισήμισι λεπτών αγώνα, ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε μειώνοντας σε 53-49 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της περιόδου και το Ανατόλια μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενο με 55-49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν δραματικό. Ο Πιερικός Αρχέλαος εγκλωβίζοντας με την άμυνά του τους γηπεδούχους, μείωσε σταδιακά τη διαφορά, κατάφερε να περάσει μπροστά με 60-62, 3’ 53” πριν τη λήξη -μετά από σερί 0-11- και το υπόλοιπο του αγώνα βάδισε σε τεντωμένο σκοινί. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι και την εκπνοή του αγώνα. O Γιάννης Καραγκιολίδης διαμόρφωσε το 70-72, 22,7” πριν την εκπνοή, δίνοντας την υπερπολύτιμη νίκη στον Πιερικό Αρχέλαο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις δύο ευκαιρίες που τους δόθηκαν, καθώς η άμυνα των παικτών στου Στέλιου Χατζηιωάννου δεν επέτρεψε να αλλάξει στο σκορ.

Διαιτητές: Μαντήλας – Ζιώγας.

Δεκάλεπτα: 19-16, 33-29, 55-49, 70-72.

ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 17, Βρέττας 4, Σιώπης, Γαλανίδης 20 (3), Συμεωνίδης 5, Αζίζης, Σταματογιάννης, Τζουβάρας 10, Βεργίνης 4, Κότσανος 10, Μπίλιος.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 10 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 17 (3), Καραγκιολίδης 13, Τοπούζης 11, Κωνσταντινίδης 4, Τσιρογιάννης 17 (3), Ζιώγας, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου.