Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: ΑΣΕ Δούκα – Ολυμπιακός ΣΦΠ 70-58

Ο Δούκας επικράτησε με 70-58 του Ολυμπιακού στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.
Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο πόντο και τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με 12-16, 1’ 35” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Δούκα να πετυχαίνει δεκαέξι αναπάντητους πόντους και να προηγείται με 28-16, 6’ 22” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να συμπληρώνει 6’ 30” χωρίς πόντο και 7’ 32” χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 33-21 υπέρ της ομάδας των εκπαιδευτηρίων.
Ο Ολυμπιακός μείωσε στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου σε 35-29, με τον Δούκα να απαντά διευρύνοντας τη διαφορά στους δεκατρείς πόντους (51-38), 2’ 27” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 56-44 υπέρ του.
Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να μη μεταβάλλεται και ο Δούκας να παίρνει τη νίκη με
Διαιτητές: Παντελίδης – Κωνσταντινόπουλος.
Δεκάλεπτα: 12-16, 33-21, 56-44, 70-58.
ΑΣΕ Δούκα (Παπαδόπουλος): Δούβλης 18 (1), Καράμπελας, Καμπερίδης 10 (2), Ρογκαβόπουλος 4, Καρακατσάνης, Ψαρράς, Σακελλαρίου 3 (1), Προίσκος 7 (1), Σωτηρίου 6, Γκίνης, Δραγάτης 11, Λιούνης 11.
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 2, Μπαλλής 9 (1), Μερισιώτης 1, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 4, Τζαϊδάς 10, Φιλά 1, Αρσενόπουλος 15 (1), Γερόνικος 10, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.